Zatvoriť
Autor Alexandra Okálová
Voľný čas
08.10.2020

Každý za svoj život prečítal knihy, ktoré spravili v jeho živote malú revolúciu, zapísali sa mu do srdca i duše a stále sa k nim vracia.

Knihy, ktoré ho po prvých riadkoch vtiahli do deja a pustili až po poslednej vete. Hoci je to prudko individuálne, aj my sme spravili svoj malý výber. Pripravili sme si pre vás zoznam diel, o ktorých si myslíme, že by mali mať svoje čestné miesta v každej dobrej knižnici. Nájdete v ňom aj pár svetových klasických románov, ale aj súčasné diela či rozprávky. Veríme, že vás náš zoznam inšpiruje.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Rozprávka pre malý i veľkých. Pri jej čítaní sa stíšite a začnete vnímať detaily, ktorým ste v hektickom živote možno nevenovali toľko pozornosti. Praobyčajné, jednoduché maličkosti, ktoré robia život krásnym a pestrým. A práve to dokážu deti. Malý princ vám ukáže zmysel života a pomôže opäť získať schopnosť rozlišovať, čo je skutočne dôležité a čo je nepodstatné.

Markus Zusak: Zlodejka kníh

Zlodejku kníh ste možno videli vo filmovej adaptácii s Geoffreyom Rushom a Emily Watson, ale verte, že kniha je ešte lepšia. Rozpráva príbeh dievčaťa Liesel Memigerovej, ktorá žije u svojej pestúnskej rodiny v nacistickom Nemecku a vďaka židovskému mužovi, ktorého rodina ukrýva, sa zamiluje do kníh. Len vďaka nim dokáže ostať šťastná vo svete fantázie, ktorý jej nik nemôže vziať.

Lewis Carol: Alica v krajine zázrakov

Alica v krajine zázrakov je jednou z najnápaditejších detských kníh svojej doby, a dovolíme si tvrdiť, že tak, ako Pipi Dlhá Pančucha či Pinocchio, ostáva do dnešných dní neprekonaná. Dá sa dokonca s kľudným svedomím povedať, že bola prototypom fantasy. Niet divu, veď ju napísal matematik, o ktorých je známe, že majú šialene pestrú predstavivosť a zmysel pre krásne nezmysly. A tak vznikol príbeh o dievčatku, ktoré sa prepadlo králičou norou do surrealistického sveta plného zvláštnych bytostí, ktoré nemá z ničoho strach, rado si spieva a veršuje.

 

William Paul Young: Chatrč

Táto kniha vás hlboko zasiahne, bez ohľadu na to, či veríte, alebo neveríte v Boha. Autor v nej rozpráva príbeh Mackenzieho Alena Philipsa, ktorému unesú dcéru na rodinnej dovolenke. Nikdy sa nenájde, ale v opustenej chatrči hlboko v oregonskej divočine sa nájde dôkaz, podľa ktorého ju niekto brutálne zavraždil. O štyri roky neskôr dostáva Mack podozrivý odkaz, podľa všetkého od Boha, v ktorom ho pozýva na víkendové stretnutie v tejto chatrči.Aj keď tomu sám spočiatku neverí, napokon sa do chatrče vyberie a vracia sa do svojej najtemnejšej nočnej mory. To, čo tam nájde, navždy zmení jeho pohľad na svet. Ak si chcete trocha zafilozofovať o viere a jej dôležitosti v modernej dobe, kniha Chatrč je jednoducho „must have“.

Paolo Coelho: Alchymista

Alchymista je už literárnou klasikou a prečítať by ho mal rozhodne každý. Čarovným jazykom rozpráva príbeh o putovaní španielskeho pastiera Santiaga za pokladom zo svojej krajiny až do Egypta. Na ceste ho postretne mnoho prekážok a stretnutí z rôznymi tajomnými bytosťami. Tie ho presvedčia, aby svoju cestu nevzdal. Na je konci však získa oveľa väčší poklad, ako dúfal: naučí sa vnímať znamenia osudu a počúvať svoje srdce.

J. D. Salinger: Kto chytá v žite

Túto klasiku zaradili čitatelia v ankete vydavateľstva Modern Library medzi sto najlepších  anglicky písaných románov 20. storočia. Kniha rozpráva príbeh mladého rebela Holdena Caulfielda,, ktorý sa búri proti svetu dospelých. Tri dni putuje New Yorkom a okrem svojich spolužiakov a bývalého učiteľa na svojej ceste stretáva aj vidiečanky zo Seattlu či prostitútku a jej pasáka. Nám sa na knihe ráta najmä vtipný slang, ktorým je kniha písaná, a ktorý vás okamžite vtiahne do deja. Je super uveriť na chvíľu, že ste opäť premúdrelý tínedžer, idúci hlavou proti múru.

Kazuo Ishiguro: Neopúšťaj ma

A na záver ako čerešničku pridávame príbeh z pera súčasného anglického spisovateľa Kazua Ishigura, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad zmyslom života. Kathy, Ruth a Tommy kedysi spolu študovali na internátnej škole Hailsham v odľahlom kúte anglického vidieka. Bol to svet zvláštnych spolkov a záhadných pravidiel, kde učitelia stále pripomínali žiakom, akí sú výnimoční, a viedli ich najmä k umeleckej tvorivosti a fyzickej zdatnosti.Z Kathy je dnes mladá tridsaťjedenročná žena. Do života jej znovu vstúpili Ruth a Tommy. Prvý raz sa zamýšľa nad ich spoločnou minulosťou, začína chápať, v čom vlastne spočíva ich výnimočnosť a ako ich tento dar ovplyvní. Neopúšťaj ma je napínavým čítaním o nevinnosti, láske, poznaní a strate.

Richard Dawkins: Sebecký gén

Táto kniha patrí k najprevratnejším dielam, pokiaľ ide o pohľad na život a genetiku. Po jej prečítaní sa vám mnohé pravdy, ktoré ste doteraz považovali za absolútne, nebudú zdať až také jednoznačné. Britský biológ Richard Dawkins v nej tvrdí, že gény, ktoré sú v nás, nás v skutočnosti využívajú k svojej reprodukcii. A tak si po prečítaní Sebeckého génu budete musieť položiť otázku: Nie sme iba bábky?

William Golding: Pán múch

Skupinka chlapcov stroskotá na opustenom ostrove, čím vznikne príležitosť začať nový ideálny život bez zásahov dospelých, s vlastnými pravidlami. Zvolia si spomedzi seba zástupcu a o všetkom, čo sa má diať na ostrove, chcú rozhodovať spoločne To, čo však na začiatku vyzerá až utopisticky ideálne, sa čoskoro zmení na krutý boj o prežitie. A prežiť môžu len tí najsilnejší.

George Orwel: Zvieracia farma

George Orwell je známy predovšetkým pre svoje satirické podobenstvá. V Zvieracej farme to nie je inak. Je to kniha o zvieracej revolúcii, ktorá však nemá želaný výsledok. Zvieratá sa síce zbavia nadvlády ľudí a zavedú si svoj vlastný štát, v ktorom si všetci majú byť rovní, ale z ideálov revolúcie sa postupne stáva nočná mora. Prasce sa zmocnia koryta a legendárny slogan „Všetky zvieratá sú si rovné“ sa čoskoro mení na „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie“. Aby mohli prasce vládnuť, nastolia teror, strach a huckajú všetky zvieratá proti sebe.


 

 

 

Autor Alexandra Okálová
Voľný čas
08.10.2020
<