V termíne od 4. - 17.8.2014 Vám prinesieme výstavu SMEP etc., ktorá zaujímavým spôsobom približuje výpočtovú techniku a elektrotechniku z posledných dvoch dekád 20. storočia. V rokoch 1976 – 1977 sa krajiny Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP) – Sovietsky zväz, Poľsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko a i. – dohodli na vytvorení „systému malých elektronických počítačov“ (SMEP), aby dokázali konkurovať dynamicky sa rozvíjajúcemu vývoju počítačovej techniky v západných krajinách. V tomto čase boli totiž na krajiny tzv. socialistického bloku uvalené embargá na vývoz vedecko-technických výsledkov a strategických surovín a tovarov, hlavne technológií.
Inšpiračným vzorom SMEPu bol systém fy. DEC – rad PDP11/10, PDP11/40,PDP11/50 (PDP11/45). Ich ekvivalenty v programe SMEP boli SM3/20, SM4/20, SM52/11. Najdôležitejším prínosom SMEPu bol fakt, že krajiny RVHP boli po spoločenskej zmene v roku 1989 kompatibilné v oblasti počítačov so západnými krajinami a že sa u nás udržal výskumný a inžiniersky potenciál na takmer svetovej úrovni.
Zaujímavým momentom výstavy bude „stretnutie“ výpočtovej techniky z 80-tych rokov (napr. PP01, PP06, SM50/50, PMD85, Maťo, Didaktik – kompakt, gama, alfa, M a i.) a súčasných trendov jej využitia vo viacerých oblastiach.
Historické modely budú reprezentovať exponáty vyrábané podnikmi slovenského elektrotechnického priemyslu do roku 1989, z ktorých časť reprezentuje elektrotechnická výroba v Banskej Bystrici. Jej história siaha ešte do roku 1947, vytvorením dielne podnikateľa Jaromíra Valáška – TRAFORA – zameranej na výrobu elektro a rádio súčiastok. Dielňa bola v roku 1948 znárodnená a následne prešla mnohými transformáciami /TESLA Banská Bystrica/ a organizačnými zmenami. Pri reorganizácii československého elektrotechnického priemyslu 1.1.1979 vznikol koncernový podnik Závody výpočtovej techniky (ZVT), čím sa naše mesto stalo centrom výroby IT technológií v Československu. V 80-tych rokoch ZVT spolu so svojimi závodmi v Námestove, Rimavskej Sobote, prevádzkou v Heľpe a stredisku v Železnej Breznici zamestnávali vyše 4600 ľudí a predstavovali významného zamestnávateľa v regióne.
Výstava chce obyvateľom a návštevníkom Banskej Bystrice pripomenúť toto dejinné obdobie s víziou nadviazania na túto tradíciu. Predchodcovia, ktorí sa nebáli ísť do veľmi smelých inovácií, sú inšpiráciou pre dnešok. Kreatívne projekty v oblasti informačno-komunikačných technológií by tomuto regiónu mohli priniesť nové šance na sebarealizáciu a na vytváranie pracovných príležitostí, čím by sa Banská Bystrica mohla stať opätovne slovenským centrom moderných technológií.
Vyjadrujeme poďakovanie partnerom, ktorí pomohli, aby sa táto výstava mohla realizovať:
Hewlett-Packard Slovakia, s.r.o. - hlavný partner, TÜV SÜD Slovakia s.r.o., DYNEX Servis spol. s r.o., Sting – Energo, s.r.o. , TeleDat komunikačné systémy s.r.o., CONNECT pro s.r.o., EPM Elektrobečov s.r.o., PC pro s.r.o., A.I.E. s.r.o., Rapčan Servis Detva s.r.o., Výpočtové stredisko Slovenskej akadémie vied Bratislava, AKCENT NOVA s.r.o., REPRINT BB s.r.o., Ing. Lorant Fábry, Matúš Pališin, Michal Suchánek, EXPOEXPERT s.r.o., ABC media s.r.o., Ing. Vladimír Benko.